PTS645SM43SMTR92LFS
Littelfuse/C&K6 mm Tact Switches SMT Top Actuated-Surface Mount-SPST-0.05A@12VDC-1.6 N-Sealed - IP40-100,000 cycles. ...
DESCRIPTION
The PTS645SM43SMTR92LFS with dimensions 6 x 9 x 4.3 mm has Surface Mount mounting with SPST Pole throw configuration and standard actuator. The PTS645SM43SMTR92LFS has operating force of 1.6N and contact rating of 50mA@12V. This Sealed - IP40 switch has Gull Wing termination style with Straight body orientation. Designed to provide those designing for consumer product, instrumentation and computing equipment applications the long-lasting, responsive switch they need. PTS645 switches are compact (6 x 6mm) and are available in a variety of actuator lengths, with a choice of actuation force, allowing you to customize the switch to your product’s needs.