CCMR020.TXP by littelfuse industrial products
Image is representational - see mfr. specs
CCMR020.TXP
Littelfuse Industrial Products
Fuse 600V T/D Class Cc 20A Rohs ...
DESCRIPTION
The CCMR series is ideal for space saving protection of motors up to 40 hp*. It was designed specifically to withstand sustained starting currents of small motors. The CCMR 60 fuse is the smallest 60 A fuse available rated at 600 V. Compared to other UL Listed fuses, Class CC fuses are the most current-limiting, rating for rating.