APC-25-700 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
APC-25-700
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr - 25.2W - Fixed: 36 Vdc @ 700mA - Dim: No. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Safely convert alternating currents into direct currents that your electronic devices can make use of with this APC-25-700 AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc.. It has a voltage of 11 to 36 V and maximum output power of 25.2 W. This part's single output can handle a current up to 0.7 A. This part has a minimum operating temperature of -30 °C and a maximum of 70 °C.
Search Keywords: APC25700
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
APC-25-700
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
25 W
Output Voltage Range:
11.0 to 36.0 Vdc
Maximum Output Current:
700 mA (0.7 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
264
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
370
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-30 to 70 °C