DBUF40-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
DBUF40-24
MEAN WELL
Buffer Module - 24 VDC - 40 A - DIN Rail. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DBUF40-24 buffer module is a supplementary device for regulated DC 24V power supplies. The buffer module utilizes maintenance-free electrolytic capacitors to store energy, thus eliminates the need of periodic replacement as compared to costlier batteries which also have shorter functional life span. The DBUF40-24 comes with comprehensive protection features like over voltage, over current and short circuit protections. Buffer modules can be connected in parallel to increase the output ampacity or the hold-up time.