DCW08B-15 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
DCW08B-15
MEAN WELL
Module DC-DC 24VIN 2-OUT 15V/-15V 0.267A/-0.267A 8W 8-Pin ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MEAN WELL DCW08B-15 is a compact and efficient DC-DC module designed for use in a wide range of applications. This module features a 24V input voltage, two output channels providing 15V and -15V, with each channel capable of delivering up to 0.267A of current. With a total power output of 8W, this module is perfect for powering a variety of electronic devices. The DCW08B-15 comes in an 8-pin package, making it easy to integrate into your system. Trust MEAN WELL for reliable and high-quality power solutions.
Search Keywords: DCW08B15
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
DCW08B-15
COO:
Tw
ECCN:
EAR99
1
Dimension:
31.8 x 20.3 x 12.2 mm