GST40A12-P1J by mean well
Image is representational - see mfr. specs
GST40A12-P1J
MEAN WELL
AC/DC High Reliability Industrial Desktop Adaptor - Output 12VDC at 3.34A - 3 pole AC inlet IEC320-C14 - 2.1mm Plug Level VI. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
GST40A12-P1J is single output 40W desktop adaptor with output voltage 12VDC at 3.34A. This class I desktop power supply features a very low No Load Power Consumption of ˂0.075W and up to 89.5% high efficiency, making it a good energy saving alternative. GST40A12-P1J comes in a 94V-0 rated plastic case, which is flame retardant and prevents users from electric shock. This desktop power adaptor complies with energy efficiency level VI. The power adapter features an LED indicator and protections for short circuit, overload and over voltage. The product guarantees safety and reliability and is ideal for applications such as consumer electronic devices, telecommunication devices, office facilities and industrial equipments. GST40A12-P1J has a 3 year factory warranty.
Search Keywords: GST40A12P1J
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
GST40A12-P1J
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
127 to 370
Adapter Color:
Black
Dimension:
125 x 50 x 31.5 mm
AC Input Current - Typical:
Not Specified
AC Input Voltage:
90 to 264
CoC Tier:
No
AC Input Current - Maximum:
0.58A