GST60A24-P1J
MEAN WELLAC/DC High Reliability Industrial Desktop Adaptor - Output 24VDC at 2.5A - 3 pole AC inlet IEC320-C14 - 2.1mm Plug Level VI. ...
DESCRIPTION
GST60A24-P1J is single output 60W desktop adaptor with output voltage 24VDC at 2.5A. This class I desktop power supply features a very low No Load Power Consumption of ˂0.075W and up to 92% high efficiency, making it a good energy saving alternative. GST60A24-P1J comes in a 94V-0 rated plastic case, which is flame retardant and prevents users from electric shock. This desktop power adaptor complies with energy efficiency level VI. The power adapter features an LED indicator and protections for short circuit, overload and over voltage. The product guarantees safety and reliability and is ideal for applications such as consumer electronic devices, telecommunication devices, office facilities and industrial equipments. GST60A24-P1J has a 3 year factory warranty.