HLG-240H-24A by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-240H-24A
MEAN WELL
240W Const Current/Voltage LED Driver - 5-10A / 22.4 to 25.6V - Io & Vo Pot Adjust ...
DESCRIPTION
The HLG-240H-24A is an AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. that converts an alternating current source to a direct current supply. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 240 W. This part's single output can handle a current up to 10 A. This part has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum of 60 °C.
Search Keywords: HLG240H24A
Part No:
HLG-240H-24A
COO:
CN
Output Type:
Adjustable
Dimming:
No
Maximum Output Power:
240 W
Output Voltage Range:
12.0 to 24.0 Vdc
Maximum Output Current:
10,000 mA (10.0 A)
Operating Temperature:
-40 to 90 °C (Case)