HLG-240H-48A by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-240H-48A
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 240W - Adj: 48 Vdc @ 5,000mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist ...
DESCRIPTION
AC-DC Single output LED driver Mix mode (CV+CC) with built-in PFC; Output 48Vdc at 5A; IP65; Cable output; Dimming with Potentiometer. It has a rated power of 240W and can work up to 90°C temperature. Dimensions are Width 68 mm, Height 38.8 mm, and Depth 244.2 mm.
Search Keywords: HLG240H48A
Part No:
HLG-240H-48A
COO:
CN
Output Type:
Adjustable
Dimming:
No
Maximum Output Power:
240 W
Output Voltage Range:
24.0 to 48.0 Vdc
Maximum Output Current:
5,000 mA (5.0 A)
Operating Temperature:
-40 to 90 °C (Case)