HVG-150-36A by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HVG-150-36A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 150.12W - Adj:36 Vdc @ 4,170mA - Dim: No ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MEAN WELL HVG-150-36A is an AC/DC LED power supply that provides a constant current and voltage output of 150.12W. With an adjustable output of 36 Vdc at 4,170mA, this power supply is perfect for various LED lighting applications. It does not feature dimming capabilities, making it a reliable and efficient option for powering LED lights.
Search Keywords: HVG15036A
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
HVG-150-36A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Adjustable
Dimming:
No
Maximum Output Power:
150 W
Output Voltage Range:
19.8 to 36.0 Vdc
Maximum Output Current:
4,170 mA (4.17 A)
Minimum AC Input Voltage:
180
Maximum AC Input Voltage:
528
Minimum DC Input Voltage:
254
Maximum DC Input Voltage:
747
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 70 °C