LPC-20-350 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LPC-20-350
MEAN WELL
AC-DC Single output LED driver Constant Current (CC); Output 0.35A at 9-48Vdc; cable output ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The LPC-60-1050 is a 16.8W AC/DC Single output LED driver Constant Current. LPC-60-1050 operates from 90 to 294VAC. Voltage output is from 9 to 48V and constant current output 350 mA . Thanks to the high efficiency up to 83%, it is able of operating from -30 to +70 ℃ case temperature under free air convection. The IP67 design ingress protection level allows this component to be suitable for LED related fixture or appliance (such as LED Decoration or Advertisement devices) The LPC-60-1050 has a 2-years factory warranty.
Search Keywords: LPC20350
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LPC-20-350
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
16 W
Output Voltage Range:
9.0 to 48.0 Vdc
Maximum Output Current:
350 mA (0.35 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
264
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
370
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-30 to 70 °C