LPFH-60-36 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LPFH-60-36
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 60.12W - Fixed:36 Vdc @ 1,670mA - Dim: No
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: LPFH6036
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LPFH-60-36
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
60 W
Output Voltage Range:
21.6 to 36.0 Vdc
Maximum Output Current:
1,670 mA (1.67 A)
Minimum AC Input Voltage:
200
Maximum AC Input Voltage:
400
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
565
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 90 °C