LPV-100-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LPV-100-24
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Volt - 100.8W - Fixed: 24 Vdc @ 4,200mA - Dim: No
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AC-DC Single output LED driver Constant Voltage (CV); Output 24Vdc at 4.2A; cable output. It has an output power of 100.8W. Width, height and depth is 52 mm, 37 mm, and 190 mm respectively. It can work up to 70°C temperature.
Search Keywords: LPV10024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LPV-100-24
Alias/AKA:
LPV-100-24-PH
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Voltage
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
100 W
Output Voltage Range:
24.0 Vdc (Nom)
Maximum Output Current:
4,200 mA (4.2 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
264
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
370
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-25 to 70 °C