LRS-100-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LRS-100-12
MEAN WELL
AC-DC Single output enclosed power supply; Universal AC input; Output 12Vdc at 8.5A; Up to 5G vibration; 1U low profile ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The LRS-100-12 is a 102W single-output enclosed type power supply with 30mm of low profile design. Adopting the full voltage range from 88 to 264VAC input the LRS-100-12 provides an output voltage line of 12V. In addition to the high efficiency up to 88%, the design of metallic mesh case enhances the heat dissipation of LRS-100-12 that the whole series operates from -30℃ through 70 ℃ under air convection without a fan. Delivering an extremly low no load power consumption ( <.3 W), it allows the end system to easily meet the worldwide energy requirement.LRS-100-12 has the complete protection functions and 5G anti-vibration capability; it is complied with international safety regulations such as TUV EN60950-1, EN60335-1,EN61558-1/-2-16 and GB4943. LRS-100-12 serves as high price-to performance power supply solution for various industrial applications.
Search Keywords: LRS10012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LRS-100-12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
120 to 373 V
AC Input Voltage:
85 to 264 V
Dimension:
129 x 97 x 30 mm