MDR-100-48
MEAN WELLAC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 2A; plastic case ...
DESCRIPTION
The MDR-100-48 is a 76.8W Industrial DIN Rail Power Supply featuring Constant voltage mode output for single channel. MDR-100-48 input voltage ranges from 85 to 264VAC. Voltage output is 48VDC and adjustable from 48 to 56V and current output is adjustable from 0 to 2 A with rated current 1.6A. Thanks to the high efficiency up to 87%, it is able of operating from -10 to +60 ℃ case temperature under free air convection. MDR-100-48 uses a LED indicator for power on. The MDR-100-48 has a 3 years factory warranty.