NDR-120-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
NDR-120-12
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 12V@10A - 120W. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The NDR-120-12 is an AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. that converts an alternating current source to a direct current supply. It has a voltage of 12 V and maximum output power of 120 W. This part's single output can handle a current up to 10 A. This part has a minimum operating temperature of -20 °C and a maximum of 70 °C.
Search Keywords: NDR12012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
NDR-120-12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
127 to 370 V
Efficiency:
85.5(Typ) %
Dimension:
113.5 x 40 x 125.2 mm
Family:
NDR-120
AC Input Voltage:
90 to 264 V