PCD-16-350A by mean well
Image is representational - see mfr. specs
PCD-16-350A
MEAN WELL
AC/DC Single Output AC Dimmable LED Power Supply - 16W - Dim: 350mA - Dim: AC Line Phase Cut. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PCD-16-350A is AC/DC single output AC dimmable LED power supply with output current of 350mA. PCD-16 series is cooling by free air converction and it is in fully isolated plastic case. Features of this power supply are IP42 design and protections for short circuit and over temperature. PCD-16-350A has a 3 year factory warranty.
Search Keywords: PCD16350A
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
PCD-16-350A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current
Output Type:
Fixed, Dimmable
Dimming:
AC Line Phase Cut
Maximum Output Power:
16 W
Output Voltage Range:
24.0 to 48.0 Vdc
Maximum Output Current:
350 mA (0.35 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
135
Minimum DC Input Voltage:
Not App
Maximum DC Input Voltage:
Not App
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-30 to 60 °C