RSP-1000-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
RSP-1000-24
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 24V@40A - 960W. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Your electronic devices will need this RSP-1000-24 AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. to convert alternating currents into useful direct currents to operate. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 960 W. This part's single output can handle a current up to 40 A. This part has a minimum operating temperature of -20 °C and a maximum of 60 °C.
Search Keywords: RSP100024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
RSP-1000-24
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
AC Input Voltage:
90 to 264 V
DC Input Voltage:
127 to 370 V
Dimension:
295 x 127 x 41 mm