RSP-500-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
RSP-500-48
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 48V@10.5A - 504W ...
DESCRIPTION
AC-DC Single Output Enclosed power supply; Output 48VDC Single Output at 10.5A; PFC; forced air cooling; 1U low profile. It has an output power of 504W, and can work up to 70°C temperature. Width, height and depth is 127 mm, 40.5 mm, and 230 mm respectively.
Search Keywords: RSP50048
Part No:
RSP-500-48
DC Input Voltage:
120 to 370 V
AC Input Voltage:
85 to 264 V
Dimension:
230 x 127 x 40.5 mm