SD-100C-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SD-100C-24
MEAN WELL
DC-DC Enclosed converter; Input 36-72Vdc; Output +24Vdc at 4.2A; Free air convection ...
DESCRIPTION
The SD-100C-12 is a 100.2W DC/DC Enclosed converter featuring 2:1 wide input range. SD-100C-12 input voltage ranges from 36 to 72VDC. Voltage output is 24VDC and adjustable from 23 to 30V and current output is adjustable from 0 to 4.2 A with rated current 4.2A. With efficiency up to 81%, it is able of operating from -15 to +60 ℃ case temperature under free air convection.With built-in EMI filter, low ripple noise the converter has a high realiability in a realtively low cost. The SD-100C-12 has a 2 years factory warranty.
Search Keywords: SD100C24
Part No:
SD-100C-24
COO:
CN
1
Mounting:
Chassis
Family:
SD-100
Dimension:
199 x 98 x 38 mm
Input Voltage:
37 to 72 V