SD-500L-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SD-500L-24
MEAN WELL
DC-DC Enclosed converter; Input 19-72Vdc; Output +24Vdc at 21A; 2000Vdc I/O isolation; 12Vdc Vsb; Forced air cooling ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SD-500L-24 is a 504W DC/DC Enclosed converter featuring 2:1 wide input range. SD-500L-24 input voltage ranges from 19 to 72VDC. Voltage output is 24 VDC and adjustable from 23 to 30V and current output is adjustable from 0 to 21 A with rated current 21A . With efficiency up to 88%, it is able of operating from -20 to +60 ℃ case temperature under free air convection.With built-in EMI filter, low ripple noise the converter has a high realiability in a realtively low cost. The SD-500L-24 has a 2 years factory warranty.
Search Keywords: SD500L24
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SD-500L-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Family:
SD-500
Input Voltage:
19 to 72 V
Dimension:
215 x 115 x 50 mm