SDR-120-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-120-24
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 24V@5A - 120W. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SDR-120-24 is an AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. It will convert alternating currents into useful direct currents to operate. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 120 W. This part's single output can handle a current up to 5 A. This part has a temperature range of -25 °C to 70 °C.
Search Keywords: SDR12024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SDR-120-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
124 to 370 V
Efficiency:
91(Typ) %
AC Input Voltage:
88 to 264 V