SDR-240-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-240-48
MEAN WELL
AC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 5A; Metal casing; Ultra slim width 63mm ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SDR-240-48 is a 240W Industrial DIN Rail Power Supply featuring Constant voltage mode output for single channel. SDR-240-48 input voltage ranges from 88 to 264VAC. Voltage output is 48VDC and adjustable from 48 to 55V and current output is adjustable from 0 to 5 A with rated current 5A. Thanks to the high efficiency up to 94%, it is able of operating from -25 to +70 ℃ case temperature under free air convection. SDR-240-48 uses built-in active PFC function with power factor PF>.93. The SDR-240-48 has a 3 years factory warranty.
Search Keywords: SDR24048
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SDR-240-48
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
AC Input Voltage:
88 to 264 V
DC Input Voltage:
124 to 370 V
Efficiency:
94(Typ) %
Family:
SDR-240
Dimension:
63 x 113.5 x 125.2mm