SDR-480-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-480-48
MEAN WELL
AC/DC Industrial DIN rail power supply - Output 48VDC at 10A - 480W - Metal casing - Ultra slim width 85.5mm. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
SDR-480-48 is AC/DC Industrial DIN rail power supply with output voltage 48VDC at 10A. A range of DIN Rail Power Supply Units (PSU) with high efficiency. They have a new smaller size making them perfect for marine and semi-conductor related usage. SDR-480 series can be instalted on DIN reil TS-35/7.5 or 15. Features of thispower supply are protections for short circuit, overload, over voltage and over temperature. SDR-480-48 has a 3 year factory warranty.
Search Keywords: SDR48048
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SDR-480-48
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
127 to 370 V
Family:
SDR-480
AC Input Voltage:
90 to 264 V
Efficiency:
94(Typ) %
Dimension:
85.5 x 128.5 x 125.2 mm