SDR-480P-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-480P-24
MEAN WELL
AC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 24Vdc at 20A; Metal casing; Ultra slim width 85.5mm; Parallel function ...
DESCRIPTION
The SDR-480P-24 is a 480W Industrial DIN Rail Power Supply featuring Constant voltage mode output for single channel. SDR-480P-24 input voltage ranges from 90 to 264VAC. Voltage output is 24VDC and adjustable from 24 to 28V and current output is adjustable from 0 to 20 A with rated current 20A. Thanks to the high efficiency up to 94%, it is able of operating from -20 to +70 ℃ case temperature under free air convection. SDR-480P-24 uses different circuit protection techniques like short circuit/overload/overtvoltage with built-in active PFC function with PF>.94 . The SDR-480P-24 has a 3 years factory warranty.
Search Keywords: SDR480P24
Part No:
SDR-480P-24
DC Input Voltage:
127 to 370 V
Dimension:
85.5 x 128.5 x 125.2 mm
Family:
SDR-480P
AC Input Voltage:
90 to 264 V