SDR-480P-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-480P-48
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 48V@10A - 480W. ...
DESCRIPTION
Power your device with direct current by using this SDR-480P-48 AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. to convert an alternating current source to a direct current supply. It has a voltage of 48 V and maximum output power of 480 W. This part's single output can handle a current up to 10 A. This part has a temperature range of -25 °C to 70 °C.
Search Keywords: SDR480P48
Part No:
SDR-480P-48
Dimension:
85.5 x 128.5 x 125.2 mm
Family:
SDR-480P
DC Input Voltage:
127 to 370 V
Efficiency:
94(Typ) %
AC Input Voltage:
90 to 264 V