WDR-240-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
WDR-240-24
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 24V@10A - 240W. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This WDR-240-24 AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. safely converts alternating currents into direct currents that your electronic devices can make use of. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 240 W. This part's single output can handle a current up to 10 A. This part has a temperature range of -30 °C to 70 °C.
Search Keywords: WDR24024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
WDR-240-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Family:
WDR-240
Efficiency:
91(Typ) %
AC Input Voltage:
180 to 550 V
DC Input Voltage:
254 to 780 V