XLG-100-12-A by mean well
Image is representational - see mfr. specs
XLG-100-12-A
MEAN WELL
LED Driver - Constant Current - 12V - 8A - 96W - 100 to 305 VAC Input - Built-in Pot Dimming - UL Class P, UL8750, UL879 ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The XLG-100-12-A is a 96W constant current LED driver with metal case with IP67 protection, suitable for outdoor applications. It accepts 100 to 305 VAC input and offers output voltage 12V. This power supply has short circuit, over current, over voltage and over temperature protection. Dimensions of this power supply are: 4.92" L x 2.48" W x 1.26" H (125.0mm x 63.0mm x 32.0mm). Operating temperature range is from -40°C to 90°C.