25AA02E48-I/SN by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
25AA02E48-I/SN
Microchip Technology
EEPROM - Serial-SPI - 2Kb (256 x 8) - 2.5V/3.3V/5V - 8-Pin SOIC N - Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MICROCHIP TECH. part 25AA02E48-I/SN is a Serial-SPI EEPROM with a capacity of 2Kb (256 x 8). This EEPROM can be operated at voltages of 2.5V, 3.3V, or 5V, making it versatile and compatible with different system requirements. It comes in an 8-pin SOIC N package and is conveniently packaged in a tube for easy storage and handling.