ATMEGA2561-16AU by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
ATMEGA2561-16AU
Microchip Technology
MCU - 8-bit AVR RISC - 256KB Flash - 5V - 64-Pin TQFP - Tray ...
DESCRIPTION
The ATMEGA2561-16AU is a high-performance, low-power 8-bit AVR RISC-based Microcontroller combines 256kB ISP flash memory, 8kB SRAM, 4kB EEPROM, 86 general purpose I/O lines, 32 general purpose working registers, real time counter, six flexible timers/counters with compare modes, PWM, 4 USARTs, byte oriented 2-wire serial interface, 8-channel 10-bit A/D converter and a JTAG interface for on-chip debugging. The device achieves a throughput of 16MIPS at 16MHz and operates between 4.5 to 5.5V. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the device achieves a throughput approaching 1MIPS per MHz, balancing power consumption and processing speed. The device is manufactured using Atmel's high density nonvolatile memory technology. The on-chip ISP flash allows the program memory to be reprogrammed in-system through an SPI serial interface, by a conventional nonvolatile memory programmer, or by an on-chip boot program running on the AVR core.
Search Keywords: ATMEGA256116AU
Part No:
ATMEGA2561-16AU
COO:
TH
ECCN:
EAR99
90
Package Type:
TRAY
Program Memory Size:
256 KB
Program Memory Type:
Flash
ADC Resolution:
10 bit
RAM Size:
8 KB
Operating Temperature:
-40 to 85 °C