MCP1253T-33X50I/MS by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MCP1253T-33X50I/MS
Microchip Technology
Charge Pump STPUP/STPDN 3.3V/5V 150mA Automotive 8-Pin MSOP T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MICROCHIP TECH. MCP1253T-33X50I/MS is a high-performance charge pump designed for automotive applications. This device features a step-up and step-down (STPUP/STPDN) function and operates at both 3.3V and 5V with a maximum current output of 150mA. It comes in an 8-pin MSOP package, making it suitable for space-constrained designs. The MCP1253T-33X50I/MS is ideal for automotive applications where efficient voltage conversion is required.
Search Keywords: MCP1253T33X50IMS
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
MCP1253T-33X50I/MS
COO:
TH
ECCN:
EAR99
2500
Package Type:
REEL
Function:
Step Up/Step Down
Family:
MCP1253
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Surface Mount
Dimension:
3 x 3 x 0.85 mm
Efficiency:
81(Typ) %
Maximum Power Dissipation:
N/A
Maximum Operating Supply Voltage:
5.5 V