MCP4018T-104E/LTY
MCP4018T-104E/LTY
In Stock: 3,000
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
MCP4018T-104E/LT by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MCP4018T-104E/LT
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 6-Pin SC-70 - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The MCP4018T-104E/LT is a digital potentiometer designed by Microchip Technology. It features a resistance value of 100kOhm and offers 128 position settings. With a volatile linear configuration, this digital potentiometer is perfect for automotive applications. It comes in a compact and durable 6-Pin SC-70 package, making it suitable for space-constrained environments. The device is supplied on tape and reel for easy integration into manufacturing processes.
Search Keywords: MCP4018T104ELT
Part No:
MCP4018T-104E/LT
COO:
TH
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
REEL
Control Interface:
Serial (2-Wire, I2C)
Family:
MCP4018
Maximum Dual Supply Voltage:
N/R
Digital Supply Voltage:
N/R
Maximum Single Supply Voltage:
5.5 V
Memory Type:
Volatile
Minimum Single Supply Voltage:
1.8 V
Maximum Supply Current:
0.045(Typ) mA
Minimum Dual Supply Voltage:
Dimension:
2 x 1.25 x 0.9 mm