MCP809T-485I/TT by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MCP809T-485I/TT
Microchip Technology
Processor Supervisor 4.725V 3V/3.3V/5V 1 Active Low/Push-Pull Automotive 3-Pin SOT-23 T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MCP809T-485I/TT is a highly efficient and reliable processor supervisor manufactured by Microchip Tech. It offers a voltage monitoring solution designed to ensure the proper operation of a microcontroller or processor in automotive applications. With a voltage threshold of 4.725V, this device can safely monitor supply voltages for 3V, 3.3V, and 5V systems. The output is active low and push-pull, providing a reliable indication of power supply status. Packaged in a compact and space-saving 3-pin SOT-23 package, this device is suitable for use in automotive applications that demand space-constrained designs. It is available in tape and reel packaging for easy integration into manufacturing processes.
Search Keywords: MCP809T485ITT
Part No:
MCP809T-485I/TT
COO:
TH
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Maximum Reset Threshold Voltage:
4.85 V
Maximum Operating Supply Voltage:
5.5 V
Family:
MCP809
Manual Reset:
No
Maximum Power Dissipation:
N/A
Maximum Reset Active Time:
N/A
Dimension:
2.9 x 1.3 x 0.95 mm