MIC37101-2.5YM-TR
MIC37101-2.5YM-TR
In Stock: 0
Minimum Order: 625
VIEW PRODUCT
MIC37101-2.5YM by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC37101-2.5YM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 1A 8-Pin SOIC N Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MIC3710125YM
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
MIC37101-2.5YM
COO:
TH
ECCN:
EAR99
95
Package Type:
TUBE
Family:
MIC37101
Accuracy:
±1 %
Junction to Ambient:
N/A
Maximum Dropout Voltage @ Current:
0.2@100mA,0.35@500mA,0.4@750mA,0.5@1A V
Line Regulation:
0.58360%
Function:
LDO8385
Dimension:
4.93 x 3.94 x 1.488356mmmm
Load Regulation:
18361%
Junction to Case:
208359°C/W