MIC5366-1.8YC5-TR by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC5366-1.8YC5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 5-Pin SC-70 T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MIC5366-1.8YC5-TR is a compact and efficient LDO regulator from MICROCHIP TECH. It is a positive voltage regulator with a fixed output voltage of 1.8V and can handle a maximum current of 0.15A. This SC-70 package is designed for surface mount applications. The MIC5366-1.8YC5-TR is an ideal choice for various electronic devices and circuits that require stable and reliable power supply. It is available in tape and reel packaging for easy handling and integration onto PCBs.
Search Keywords: MIC536618YC5TR
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
MIC5366-1.8YC5-TR
COO:
MY
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Line Regulation:
0.02(Typ) %
Function:
LDO
Maximum Dropout Voltage @ Current:
0.135@50mA,0.38@150mA V
Junction to Ambient:
256.5 °C/W
Junction to Case:
N/A
Load Regulation:
1 %
Family:
MIC5366
Accuracy:
±2 %