MRF24J40MAT-I/RM by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MRF24J40MAT-I/RM
Microchip Technology
Module - RF Module - IEEE802.15.4 - 2.48 GHz. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
DESCRIPTION
The MRF24J40MAT-I/RM is a 2.4GHz IEEE Std. 802.15.4 RF transceiver module. It is a surface mount module with integrated crystal, internal voltage regulator, matching circuitry and PCB antenna. The MRF24J40MA module operates in the non licensed 2.4GHz frequency band and is FCC, IC and ETSI compliant. The integrated module design frees the integrator from extensive RF and antenna design, and regulatory compliance testing, allowing quicker time to market. The MRF24J40MA module is compatible with ZigBee, MiWi and MiWi P2P software stacks.
Search Keywords: MRF24J40MATIRM
Part No:
MRF24J40MAT-I/RM
5A992.c
800
Package Type:
REEL
Dimension:
27.9 x 17.78 x 1.7 mm