MRF24J40MD-I/RM by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MRF24J40MD-I/RM
Microchip Technology
RF Transceiver Module - 19Dbm - 2480MHz - 250Kbps - 12-Pin. ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
DESCRIPTION
The MRF24J40MD-I/RM is a 2.4GHz RF Transceiver Module. IEEE standard 802.15.4™ compliant RF transceiver module intended for longer range applications. The MRF24J40MD-I/RM transceiver module has an integrated PCB antenna, matching circuitry, supports the ZigBee®, MiWi™ and MiWi P2P protocols. The transceiver module connects to hundreds of PIC® microcontrollers via a 4-wire SPI interface.
Search Keywords: MRF24J40MDIRM
Part No:
MRF24J40MD-I/RM
5A992.c
1
Package Type:
Tray
Category:
Transceiver
Dimension:
33.02 x 22.86 x 3.35 mm