PIC12LF1572T-I/SN
Microchip TechnologyMicrocontroller - PIC 12F - 8-Bit - 32MHz - 6 I/O - 3.5KB (2K x 14) FLASH - 256 x 8 RAM - 1.8 to 3.6V - 8-SOIC - T&R. ...
DESCRIPTION
The PIC12LF1572T-I/SN from MICROCHIP TECH. is PIC 12F family 8-Pin SOIC 8-bit microcontroller with high-precision 16-Bit PWMs. The PIC12LF1572T-I/SN microcontroller has 3.5KB (2K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 RAM size, 6 I/O general-purpose I/O pins, 4-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter and one 5-bit digital-to-analog (D/A) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 32MHz with wide operating voltage of 1.8 to 3.6V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.