PIC16F1828T-I/SO
Microchip TechnologyMicrocontroller - PIC XLP mTouch 16F - 8-Bit - 32MHz - 17 I/O - 7KB (4K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 256 x 8 RAM - 1.8 to 5.5V - 20-SOIC - T&R. ...
DESCRIPTION
The PIC16F1828T-I/SO from MICROCHIP TECH. is PIC XLP mTouch 16F family 20-Pin SOIC, flash 8-Bit microcontroller with XLP technology. The PIC16F1828T-I/SO microcontroller has 7KB (4K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 EEPROM data memory, 256 x 8 RAM size, 17 I/O general-purpose I/O pins and 12-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 32MHz with wide operating voltage of 1.8 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.