PIC16F18877T-I/PT by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC16F18877T-I/PT
Microchip Technology
Microcontroller - PIC XLP 16F, FuSa - 8-Bit - 32MHz - 36 I/O - 56KB (32Kx14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 4K x 8 RAM - 2.3 to 5.5V - 44-TQFP(10x10) - T&R. ...
Accessories
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
DESCRIPTION
The PIC16F18877T-I/PT from MICROCHIP TECH. is PIC XLP 16F Functional Safety (FuSa) family 44-Pin TQFP, full-featured 8-Bit microcontroller. The PIC16F18877T-I/PT microcontroller has 56KB (32K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 EEPROM data memory, 4K x 8 RAM size, 36 I/O general-purpose I/O pins, 35-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter and one 5-bit digital-to-analog (D/A) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 32MHz with wide operating voltage of 2.3 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.