PIC16F1946T-I/PT
Microchip TechnologyMicrocontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 32MHz - 54 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 512 x 8 RAM - 1.8 to 5.5V - 64-TQFP (10x10) - T&R. ...
DESCRIPTION
The PIC16F1946T-I/PT from MICROCHIP TECH. is PIC XLP 16F family 64-Pin TQFP, flash-based, 8-Bit CMOS microcontroller with LCD driver and XLP technology. The PIC16F1946T-I/PT microcontroller has 14KB (8K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 EEPROM data memory, 512 x 8 RAM size, 54 I/O general-purpose I/O pins and 17-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 32MHz with wide operating voltage of 1.8 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.