PIC16F610T-I/SL by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC16F610T-I/SL
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 11 I/O - 1.75KB (1K x 14) FLASH - 64 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 14-SOIC - T&R. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PIC16F610T-I/SL from MICROCHIP TECH. is PIC 16F family 14-Pin SOIC, flash-based 8-Bit CMOS microcontroller. The PIC16F610T-I/SL microcontroller has 1.75KB (1K x 14) FLASH program memory, 64 x 8 RAM size and 11 I/O general-purpose I/O pins. This microcontroller operates at a maximum frequency of 20MHz with wide operating voltage of 2 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.