PIC16F877AT-I/L
Microchip TechnologyMicrocontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 33 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 368 x 8 RAM - 4 to 5.5V - 44-PLCC (16.59x16.59) - T&R. ...
DESCRIPTION
The PIC16F877AT-I/L from MICROCHIP TECH. is PIC 16F family 44-Pin PLCC 8-Bit enhanced flash microcontroller. The PIC16F877AT-I/L microcontroller has 14KB (8K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 EEPROM data memory, 368 x 8 RAM size, 33 I/O general-purpose I/O pins and 8-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 20MHz with operating voltage of 4 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.