PIC16F946T-I/PT by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC16F946T-I/PT
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 53 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 336 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 64-TQFP (10x10) - T&R. ...
DESCRIPTION
The PIC16F946T-I/PT from MICROCHIP TECH. is PIC 16F family 64-Pin TQFP, flash-based, 8-Bit CMOS microcontroller with LCD driver and nanoWatt technology. The PIC16F946T-I/PT microcontroller has 14KB (8K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 EEPROM data memory, 336 x 8 RAM size, 53 I/O general-purpose I/O pins and 8-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 20MHz with wide operating voltage of 2 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.