PIC18F1320-I/SO by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC18F1320-I/SO
Microchip Technology
MCU 8-bit - Flash - PIC18 Family PIC18F13xx Series Microcontrollers - 40 MHz - 8 KB - 256 Byte - 18 Pins. ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PIC18F1320-I/SO is a 8-bit high-performance enhanced Flash Microcontroller with 7 channels of 10-bit Analogue-to-digital (A/D) converter. This microcontroller has nanoWatt technology, which features six enhanced power-managed software controlled modes, power consumption as low as 0.1µA in standby mode and a wide operating voltage range from 2 to 5.5V which makes this device ideal for battery managed applications. This device also encompasses a new low-current watchdog timer, a 2-speed start-up from a reset or sleep mode and a new fail-safe clock monitor that is used to detect an external clock failure. The PIC18F1320 features a C compiler friendly development environment, 128 bytes of EEPROM, self-programming, an ICD, capture/compare/PWM functions, Addressable Universal Asynchronous Receiver Transmitter (AUSART) and advanced low power oscillator controls.
Search Keywords: PIC18F1320ISO
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
PIC18F1320-I/SO
COO:
TH
ECCN:
EAR99
42
Package Type:
TUBE
Program Memory Type:
Flash
Operating Temperature:
-40 to 85 °C