PIC18F25K80-I/SO by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC18F25K80-I/SO
Microchip Technology
MCU 8-bit - Flash - PIC18 Family PIC18F K8x Series Microcontrollers - 64 MHz - 32 KB - 4 KB - 28 Pins. ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
DESCRIPTION
The PIC18F25K80-I/SO is a 8-bit high-performance enhanced Flash Microcontroller with nanoWatt XLP technology and integrated ECAN™ featuring eXtreme low power consumption. New features in PIC18F25K80 include low sleep current for low power application, 1.8V to 5.5V operating voltage for building control and elevator control application, timers/enhanced compare/capture/PWMs for precision timing control, 12-bit ADC for advance analogue interface and charge time measurement unit for easy capacitive touch user interface. Charge time measurement unit (CTMU) supports touch sensing and advanced sensing applications.
Search Keywords: PIC18F25K80ISO
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
PIC18F25K80-I/SO
COO:
TH
ECCN:
3A991.a.2
27
Package Type:
TUBE
Number of Programmable I/Os:
24
RAM Size:
3648 B
Program Memory Size:
32 KB
ADC Resolution:
12 bit
Operating Temperature:
-40 to 85 °C