PIC18F66K80-I/PT by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC18F66K80-I/PT
Microchip Technology
MCU 8-bit - Flash - PIC18 Family PIC18F K8x Series Microcontrollers - 64 MHz - 64 KB - 4 KB - 64 Pins. ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
DESCRIPTION
The PIC18F66K80-I/PT is an enhanced Flash Microcontroller with nanoWatt XLP technology and ECAN™ featuring eXtreme low power consumption. New features in microcontroller include low sleep current for low power application, 1.8V to 5.5V operating voltage for building control and elevator control application, timers/enhanced compare/capture/PWMs for precision timing control, 12-bit ADC for advance analogue interface and charge time measurement unit for easy capacitive touch user interface. Charge time measurement unit (CTMU) supports touch sensing and advanced sensing applications.
Search Keywords: PIC18F66K80IPT
Part No:
PIC18F66K80-I/PT
COO:
PH
ECCN:
3A991.a.2
160
Package Type:
TRAY
Program Memory Type:
Flash
Number of Programmable I/Os:
54
Program Memory Size:
64 KB
Operating Temperature:
-40 to 85 °C