PCMAS100S24 by mtm power
Image is representational - see mfr. specs
PCMAS100S24
MTM Power
The PCMAS100S24 is a 100W chassis-mount primary switching power supply that provides a regulated 24VDC, 4.0A output. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PCMAS100S24 is a 100W primary switcher power supply designed for chassis mounting. It features a wide input range of 90-264 VAC for worldwide application, delivering a stable 24VDC output at 4.0A with an efficiency of up to 90%. The unit operates across a broad ambient temperature range of -25°C to +70°C and includes continuous short-circuit and overload protection with constant current behavior. Housed in a compact 166.0 x 85.0 x 35.0 mm case, it is ideal for decentralized power in industrial applications and as a plug-and-play power supply for sensitive electronic subsystems.