NBB75DFGB by neutrik
Image is representational - see mfr. specs
NBB75DFGB
NEUTRIK
D Series - Grounded BNC chassis connector - feedthrough in black D-shape housing Neutrik's BNC chassis connectors offer a true 75 Ω design for serial and digital (HD) signals. The machined brass connector body provides an extremely rugged and non-abrasi ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The bulkhead connector offers a true 75 Ω design for serial and digital (HD) signals. The machined brass connector body provides an extremely rugged and non-abrasive connection over long term use and is in addition recessed and therefore well protected in a D-shape housing (audio industry standard).
Grounded bulkhead jack, feedthrough in black D-shape housing
Product Highlights:
  • Gold plated center contact
  • True 75 Ω design meets the stringent HD requirements
  • Grounded panel mount
  • Standard D-shape housing
  • Recessed bulkhead jack
  • Color coding possible
Search Keywords: NBB75DFGB
Supplier:
NEUTRIK
Part No:
NBB75DFGB
COO:
HU
ECCN:
EAR99
100
Type:
BNC
Impedance:
75 Ohm
Operating Frequency:
N/A
Gender:
F
Mounting:
Panel Mount
Body Orientation:
Straight
Terminate To:
N/A
Termination Method:
Operating Temperature:
-30 to 85 °C
Dimension:
26 x 34 x 31 mm