NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3 by newhaven display
Image is representational - see mfr. specs
NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3
Newhaven Display
LCD Character Display - 1 x 8 Characters - 3.3V - 8-Bit Parallel - Controller:SPLC780D OR ST7066U - 2x7 Back ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3 is a 1 x 8 Character LCD Character Display. It features a STN-Yellow/Green Transflective Display with a Yellow/Green 3V Backlight. Character size is 7.10 x 3.40 mm. It uses an 8-Bit Parallel Interface. Voltage requirement is 3.3V. Controller required is the SPLC780D or ST7066U
Search Keywords: NHD0108BZFSYYBW33V3
Supplier:
Newhaven Display
Part No:
NHD-0108BZ-FSY-YBW-33V3
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BULK
Display Format:
1 x 8 Characters
Display Type:
STN-Y/G
Display Mode:
Transflective
Text Color:
Blue
Background Color:
Yellow/Green
Backlight:
LED - Yellow/Green
Active Area:
N/A
Character Size:
7.10 x 3.40 mm
Dimension:
53 x 24.2 x 11 mm
Interface:
8-Bit Parallel
Supply Voltage:
3.3 V
Operating Temperature:
-20 to +70 °C